РОМЕНСЬКИЙ ЦЕНТР ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ ТА РОБОТИ З ТАЛАНОВИТОЮ МОЛОДДЮ
Загальні відомості про заклад:
Директор: Васюта Олександра Володимирівна
Адреса: вулиця Гетьмана Мазепи, 39,
місто Ромни, Сумська область, 42000,
телефон (05448) 3-12-87
е-mail center_molodi@mail.ru
Дата створення закладу 1932 рік
Етапи реформування:
1932 рік - Клуб піонерів ім. Й. В.Сталіна
1961 рік - Будинок піонерів ім. Ю. О. Гагаріна
1992 рік - Роменський міський центр позашкільної роботи
2008 рік - Роменський центр позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю
Роменський центр позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю - комплексний позашкільний заклад. Функціональна структура закладу складається з 3 навчально-виховних відділів:
- художньо-естетичного;
- техніки та спорту;
- еколого-натуралістичного;
Навчально-виховна робота здійснюється за 7 напрямами діяльності:
- художньо-естетичний;
- туристсько-краєзнавчий;
- фізкультурно-спортивний;
- науково-технічний;
- еколого-натуралістичний;
- гуманітарний;
- соціально-реабілітаційний.
У 108 гуртках та творчих об’єднаннях закладу позашкільну освіту здобуває 1785 вихованців. Середня наповнюваність груп – 17 гуртківців. До занять в гуртки залучаються діти різних соціальних категорій: діти з багатодітних сімей; діти-сироти та напівсироти; діти з малозабезпечених сімей; діти з функціональними обмеженнями; діти позбавлені батьківського піклування; діти, схильні до правопорушень.
Розвинути свої обдарування, знайти застосування таланту, навчитися співати, танцювати, грати на музичних інструментах допомагають гуртки художньо-естетичного відділу, метою роботи якого є залучення дітей до мистецтва, розвиток художнього смаку та формування глибокого естетичного почуття. Він сприяє росту виконавської майстерності багатьох дитячих колективів, що дозволяє отримувати заслужене визнання не тільки в місті, а й в області. Ми пишаємося хореографічними колективами, які є призерами та переможцями обласних конкурсів «Зимові візерунки», «Віночок дружби», «Магія танцю».
Всі урочистості в місті та закладі проходять за участю вихованців гуртка «Юні барабанщиці».
Навчання в гуртку «Декоративна творчість» допомагає дітям розумно і цікаво проводити свій вільний час, оволодівати секретами майстерності, створювати та проектувати своїми руками візерунки, аплікації, ескізи.
В атмосфері радості та творчості проходять заняття Зразкового художнього колективу – студії образотворчого мистецтва «Роменцвіт». Тут зустрічаються діти, захоплені улюбленою справою – юні художники. Вихованці студії досягають високих результатів в міських, обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсах.
З 1994 року в закладі працює школа раннього творчого розвитку «Барвінок», в восьми групах якої навчається та виховується більше 120 дітей від 4 до 6 років. Основною метою діяльності школи є розвиток творчої особистості, виховання в дітей дошкільного віку морального, естетичного ставлення до навколишнього світу, зміцнення фізичного та психічного здоров’я, формування життєвої компетентності. Навчально-виховний процес у школі розрахований на 2 роки і включає такі напрямки діяльності: розвивальні ігри, образотворче мистецтво, англійська мова, хореографія.
З 2010 року в закладі реалізується виховний проект – школа «Зростаємо разом». Учасниками проекту є діти 3-4 років та їх батьки. Педагоги розвивають в дітей увагу, пам’ять, мислення, мову, знайомлять з навколишнім світом.
Відділ техніки та спорту характеризується організованістю та професіоналізмом. Основний напрямок діяльності – науково-технічний, що передбачає пропаганду технічних знань та залучення вихованців до активної діяльності з набуття техніко-технологічних умінь та навичок, розширення наукового світогляду, підготовку до активної науково-дослідницької роботи та оволодіння практичними уміннями та навичками з технічних видів спорту; удосконалення туристичних навичок та гартування дітей. Ознайомлення з декоративно-прикладним мистецтвом формує творчу особистість, розвиває фантазію, удосконалює емоційний та інтелектуальний розвиток дитини.
На заняттях гуртка «Бісероплетіння» діти виготовляють з бісеру намиста, браслети, сувеніри, різноманітні дерева і квіти. Педагог розвиває у вихованців почуття краси, гармонії і витонченого художнього смаку.
На гурткових заняттях з тістопластики гуртківцям прищеплюють бажання створювати красиві речі для повсякденного вжитку, ознайомлюють з використанням народних традицій.
Долучать до прекрасного, навчать вмінню бачити в звичайному незвичайне у гуртку килимарства. Вихованці виготовляють вироби ужиткового призначення – килимки, серветки, гобелени.
На заняттях гуртка «Вишивка» за допомогою голки і нитки на простому полотні гуртківці вчаться створювати красиві узори вишивок; збагачуються знання дітей про народну вишивку; відроджуються звичаї і традиції рідного краю. Гурток радіоконструювання орієнтується на формування у гуртківців міцних знань з основ радіоелектроніки, розуміння процесів, які відбуваються у радіоелектронних елементах при роботі схеми.
Коли щоденні будні починають обтяжувати, кожен з нас шукає гостроти відчуттів. Саме на заняттях гуртка з авіамодельного спорту та ракето моделювання можна побачити дивовижні повітряні вітражі, отримати масу позитивних емоцій, захворіти на любов до польотів, неба та безкрайнього простору.
Початкове технічне моделювання – це школа майстерності для наймолодших школярів. Діти вчаться самостійно виготовляти динамічні моделі, конструювати макети кораблів, літаків, автомобілів. Це дає можливість визначити свій шлях у технічній творчості.
Справжньою школою виховання любові до рідної природи є гуртки еколого- природничого спрямування.
Природоохоронна робота здійснюється через організацію акцій та конкурсів. Вихованці гуртка «Юні лісівники-дендрологи» є активними учасниками акцій «Посади дерево», «Майбутнє лісу у твоїх руках», «Зелений паросток майбутнього» та інших, а «Юні охоронці природи» – активні учасники природоохоронного конкурсу «Птах року».
У гуртках «Юні квітникарі», «Аплікація соломкою» діти набувають практичних навичок з вирощування та догляду за квітами, вчаться відображати свої творчі задуми через створення букетів, композицій та флористичних об’єктів.
Краєзнавчий напрямок завжди цікавий для молоді, бо дозволяє дізнатися багато нового про історію рідного краю в рамках всеукраїнських краєзнавчих експедицій, екскурсій. Традиційними стали родинні свята, зустрічі з видатними людьми – нашими земляками. Юні краєзнавці – активні учасники та переможці Всеукраїнських експедицій «Моя Батьківщина – Україна», «Мій рідний край», обласної краєзнавчої конференції «У світі краєзнавчих відкриттів».
Одним з головних напрямків роботи Центру є здійснення підготовки дітей до активної професійної діяльності. Ведеться робота над збільшенням кількості гуртків вищого рівня навчання, що сприяє профорієнтації дітей. Серед підлітків популярними стали такі нові гуртки, як «Іграшки», «Театральний» та клуб старшокласників «Лідер», вихованці якого започаткували випуск газети «Вісник позашкілля», що виходить два рази на семестр. Все життя закладу висвітлюється на сторінках вісника і кожен вихованець може спробувати свої сили в журналістській діяльності.
Кожен гурток – це творчий колектив, це особливе освітнє середовище, де вирує творчий пошук, невичерпна фантазія та прагнення до перемог! І незмінним є одне – в центрі уваги була і залишається дитина, творча, неповторна особистість.
Важливим елементом у діяльності Центру є співпраця з батьками. В закладі працює батьківська громада, створений родинний клуб «Затишок». Батьки вихованців закладу – не лише замовники освітніх послуг, але й активні учасники навчально-виховного процесу, помічники в створенні умов для інтелектуального та комунікативного творчого розвитку дітей. Вони беруть участь у виховній та культурно-масовій роботі, змістовно організовують та проводять вільний час.
Важливою умовою успішного функціонування закладу є діяльність психологічної служби, що працює за такими напрямами:
- психодіагностика;
- корекційно-розвивальна педагогічна діяльність;
- психологічне консультування та просвіта педагогів, вихованців та їх батьків;
- профілактична діяльність
Заклад є координатором дитячого руху в місті, на його базі діє орган учнівського самоврядування – Дитяча дорадча рада, яка є ініціатором проведення різноманітних благодійних проектів та екологічних акцій: «Чисте місто», «Збережемо первоцвіти», «Чисті ріки – чиста Україна», «Поділись теплом», «Серце до серця» та ін. В центрі впроваджуються проекти «Рідна Сумщина», «Дійти до кожного – зацікавити всіх».
Відомості про досягнення вихованців закладу в обласних та всеукраїнських конкурсах, масових заходах
В закладі створений банк «Обдарованість», в який занесено: 198 переможців та призерів міських конкурсів; 141 переможець та призер обласних конкурсів, 6 переможців та призерів Всеукраїнських конкурсів. Вихованці радіотехнічного гуртка Матяш Віктор та Бережний Антон (кер. Строкань Ю.В) стали переможцями Всеукраїнського конкурсу з радіотехнічного конструювання, а Газенко Максим та Федоренко Дмитро – вихованці ракетомодельного гуртка (кер. Сабадаш В.М) – переможцями Всеукраїнської виставки-конкурсу науково-технічної творчості учнівської молоді «Наш пошук і творчість – тобі, Україно!» Вихованці авіамодельного гуртка Лазарєва Анастасія та Стрижак Андрій (кер. Голік В.О) стали призерами кубку Малої Повітряної Академії.
Співпрацюючи з навчальними та позашкільними закладами міста проводяться міські свята «Різдвяний зорепад», «Учень року», «День Святого Миколая», «Проводи Зими, зустріч Весни», «Прощавай, рідна школо!», «Свято Нептуна», «Повір у себе – і в тебе повірять інші», «Феєрія юних талантів» та ін.. Кожного року в міських, обласних та Всеукраїнських конкурсах та масових заходах беруть участь близько 4000 дітей.
Відомості про вагомі досягнення педагогів закладу
Згідно з штатним розписом в закладі працює 46 педагогічних працівників (39 основних працівників та 7 сумісників), обслуговуючий персонал - 10 осіб.
За останні роки педагоги закладу досягли значних успіхів у конкурсах педагогічної майстерності, стали переможцями та призерами міських, обласних і всеукраїнських конкурсів педагогічної майстерності: «Джерело творчості», «Виховати особистість», «Золоте серце», обласного конкурсу методичних матеріалів з питань розвитку позашкільної освіти, фінального етапу Всеукраїнського конкурсу соціально-педагогічних виховних систем та Всеукраїнського конкурсу науково-методичних розробок. Це: Васюта О.В, Янголь Т.М, Бардак А.П, Строкань Ю.В, Рудик Л.Г.
Гордістю закладу є студія образотворчого мистецтва «Роменцвіт», якій у 2013 році підтверджено звання «Художній зразковий колектив». Комунальний заклад «Роменський центр позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю» занесений до переліку найбільших позашкільних закладів України (наказ МОН від 29.12.2012 №1523).