ПОРЯДОК
реєстрації учасників ПРОБНОГО зовнішнього оцінювання навчальних досягнень випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти в 2015 році
1. Учасниками пробного зовнішнього незалежного оцінювання (далі – пробне ЗНО) є особи, які зареєструвалися для його проходження та здійснили оплату.
2. Реєстрація учасників пробного ЗНО здійснюватиметься регіональними центрами оцінювання якості освіти
з 01 листопада 2014 р. до 15 грудня 2014 р.
через мережу Internet на сайті Харківського регіонального центру оцінювання якості освіти ( office@zno-kharkiv.org.ua ).
3. Ви можете зареєструватися та взяти участь в запропонованих в той чи інший день тестуваннях:
21 березня 2015 р. - з української мови і літератури;
28 березня 2015 р. - з англійської мови, біології, географії, іспанської мови, історії України, математики, німецької мови, російської мови, фізики, французької мови, хімії.
4. Для реєстрації особи, яка виявила бажання взяти участь у пробному ЗНО, необхідно:
4.1. Зайти на сторінку реєстрації на пробне ЗНО.
4.2 Заповнити реєстраційну форму; створити свою персональну сторінку "особистий кабінет"; вибрати предмети пробного ЗНО;
4.3 З персональної сторінки роздрукувати квитанцію на сплату вартості послуг ( 89 грн.) для проведення пробного ЗНО (на кожен вибраний учасником предмет квитанція роздруковується окремо).
5.4 На основі цієї квитанції здійснити оплату в установах будь-якого банку України не пізніше 22 грудня 2014 р.
5.5 Роздрукувати запрошення-перепустку (у лютому 2015 року), де вказано час і місце проведення пробного ЗНО. Факт зарахування коштів Ви може побачити на своїй персональній сторінці «особистий кабінет» (вхід за допомогою логіна та пароля, який Ви отримали при реєстрації).
6. Оплачена квитанція є підтвердженням факту реєстрації на пробне ЗНО. Неоплачена у встановлений термін заявка анулюється.
7. У разі неучасті особи у пробному ЗНО сплачені кошти не повертаються. Ця особа має право отримати примірник зошита і правильні відповіді до завдань, звернувшись у триденний термін за адресою, указанною в запрошенні-перепустці.
8. При вході до пункту пробного тестування учасник повинен пред’явити такі
документи:
- запрошення-перепустку;
- квитанцію про? сплату вартості послуг на проведення пробного тестування;
- паспорт (свідоцтво про народження).
Оголошено дату та умови проведення державної підсумкової атестації у формі ЗНО з української мови і літератури
18 листопада в студії «Укртелекому» заступник Міністра освіти і науки Павло Полянський та директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук провели селекторну нараду, поінформувавши освітян про умови проведення державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання з української мови та літератури у 2015 році. Участь в нараді також взяли керівники навчальних закладів, представники регіональних центрів оцінювання якості освіти, працівники МОН та освітяни різних областей України у режимі конференц-зв’язку.
Павло Полянський повідомив, що всі випускники шкіл проходитимуть ДПА з української мови та літератури у поєднанні зі ЗНО 24 квітня 2015 року. ДПА з інших двох предметів (математики або історії і третього предмету на вибір учня) школа проводитиме для 11-класників за самостійно розробленими завданнями, оскільки жодних збірників завдань більше не буде. Також було наголошено, що у 2015 році державна підсумкова атестація буде проведена тільки у письмовій формі.
Директор УЦОЯО Ігор Лікарчук зазначив – для того, щоб 24 квітня пройти ДПА у формі ЗНО з української мови та літератури, кожен 11-класник повинен заздалегідь зареєструватися на порталі Українського центру оцінювання якості освіти. Аби гарантовано забезпечити реєстрацію всіх випускників на ДПА, керівники шкіл паралельно надсилатимуть списки своїх випускників та комплект реєстраційних документів для кожного випускника до регіональних центрів оцінювання. Загалом, реєстрація випускників триватиме з 5 січня до 20 лютого 2015 року. Опісля всі зареєстровані випускники проходитимуть ДПА і ЗНО за єдиним тестом у визначену дату. Ігор Лікарчук звернув увагу на те, що за виконання тесту з української мови та літератури випускникові виставлятимуть 2 оцінки: першу – за ДПА у шкалі від 1 до 12 балів (на основі цієї оцінки випускнику видаватимуть атестат); другу – за ЗНО у шкалі від 100 до 200. На основі цього результату буде визначено – «склав» чи «не склав» ЗНО абітурієнт. Якою має бути мінімальна кількість балів для проходження ЗНО, визначатимуть експерти.
До 12 травня результати будуть повідомлені всім випускникам. Варто зауважити, що ті випускники, які 24 квітня не складуть тест з української мови і літератури, не стануть студентами університетів у 2015 році. Адже обов’язковою вимогою всіх університетів для абітурієнта є складання ЗНО з української мови та літератури. Відповідно, у разі нескладання тесту з цього предмету випускник не буде проходити й інші тести ЗНО. Утім, щоб ці учні могли отримати атестати про завершення школи, навчальний заклад проведе для них ДПА вже окремо від ЗНО.
Заступник Міністра наголосив, що для випускників шкіл, які хочуть стати студентами в 2015 році – проходження ДПА у формі ЗНО з української мови та літератури 24 квітня є обов’язковим. Це стосується і переможців Всеукраїнських олімпіад з української мови та літератури, і переможців Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт, учнів вечірніх, екстернатних шкіл, шкіл-інтернатів, учнів навчальних закладів I-II рівня акредитації тощо. У випадку, якщо учень зареєструвався на ДПА 24 квітня, але через стан здоров’я чи форсмажорні причини не приїхав до пункту тестування – школа повинна провести ДПА для такого учня окремо також за самостійно розробленими завданнями. А ЗНО з української мови та літератури для вступу у виш випускник складатиме під час додаткової сесії. Щодо випускників шкіл, які не планують вступати до університетів, але хочуть отримати атестат про закінчення повної загальної середньої освіти – для них школи окремо проведуть ДПА у письмовій формі за самостійно розробленими завданнями.
Українські випускники Криму і Донбасу також зможуть отримати атестат державного зразка, скласти ЗНО і вступити в український університет. Павло Полянський зазначив, що Міністерство освіти розробило механізми, які попри анексію Криму та бойові дії на Донбасі дозволяють учням цих тимчасово окупованих регіонів стати студентами українських вишів. Перш за все, їм потрібно отримати український атестат державного зразка. Для цього випускнику Криму чи Донбасу потрібно в будь-якій іншій школі України пройти екстернатом річне оцінювання та атестацію (Лист МОН №1/9-535 від 14.10.2014 http://www.mon.gov.ua/ua/about-ministry/normative/2957-). Якщо випускник хоче стати у 2015 році студентом українського університету, то він також складатиме 24 квітня ДПА з української мови у поєднанні зі ЗНО. Детальніший порядок проведення ДПА у формі ЗНО для випускників Криму, Донеччини та Луганщини буде визначений у найближчий час.
Насамкінець, заступник Міністра та директор УЦОЯО поінформували про формат проведення ДПА і ЗНО у поєднаній формі. Було наголошено, що тестування проходитиме не в кожній школі, а в збірних пунктах тестування. Відповідно, 24 квітня до цих пунктів потрібно буде довозити і учнів, і вчителів, які будуть інструкторами на пунктах тестування. З огляду на це Павло Полянський наголосив, що керівникам освітою варто уже зайнятися організацією логістики. Він також зазначив, що до 2016 року Міністерство має намір поєднати ДПА і ЗНО з усіх предметів, окрім того, «дорожньою картою» розвитку освіти на найближчі роки передбачений перехід на зовнішнє незалежне оцінювання в початковій (4 клас) та основній школі (9 клас).
Календар випускника щодо проходження ДПА у формі ЗНО з української мови та літератури у 2015 році:
5 січня – 20 лютого: реєстрація на порталі УЦОЯО (і на ДПА у формі ЗНО з української мови та літератури, і на інші предмети ЗНО).
24 квітня – складання ДПА у формі ЗНО з української мови та літератури.
До 12 травня – повідомлення результатів.
Особливості ЗНО -2015
Інформація щодо деяких особливостей зовнішнього незалежного оцінювання 2015 року
У 2015 році для вступу до вищого навчального закладу (ВНЗ) абітурієнти подають сертифікати ЗНО лише 2015 року.
Кожен учасник ЗНО має право скласти тести не більш як із чотирьох навчальних предметів з переліку:
- Українська мова і література
- Історія України
- Математика
- Біологія
- Географія
- Фізика
- Хімія
- Англійська мова
- Іспанська мова
- Німецька мова
- Російська мова
- Французька мова
Характеристики тестів із усіх предметів і критерії оцінювання завдань з розгорнутою відповіддю розміщені в розділі «Підготовка до ЗНО».
Два рівні складності сертифікаційної роботи (тесту)
Абітурієнти складатимуть тести ЗНО з української мови і літератури та математики двох рівнів складності – базового і поглибленого, обрати який слід буде під час реєстрації. Рівень складності тесту, необхідний для вступу на навчання, визначатиметься Правилами прийому до вищого навчального закладу.
Державна підсумкова атестація (ДПА) з української мови
Для усіх випускників загальноосвітніх навчальних закладів 2015 року результати ЗНО з української мови і літератури зараховуватимуться як результати ДПА. Вони визначатимуться на основі кількості балів, набраних за виконання завдань лише з української мови.
Встановлення «порогового бала»
Для визначення результатів ЗНО-2015 з кожного предмета буде встановлено «пороговий бал», тобто та кількість тестових балів, яку може набрати мінімально підготовлений абітурієнт. Учасники тестування, які не подолають «поріг», не зможуть використати результат ЗНО з цього предмета для вступу до ВНЗ. Усі абітурієнти, результати яких будуть не нижчими від «порогового бала», отримають оцінку за шкалою 100–200 балів та матимуть право брати участь в конкурсному відборі при вступі на навчання.
Детальніша інформація про метод визначення експертами «порогового бала» подана в статті Валерія Бойка «Визначення результатів зовнішнього незалежного оцінювання: старі проблеми та нові перспективи» (http://education-ua.org/ua/articles/316-viznachennya-rezultativ-zovnishnogo-nezalezhnogo-otsinyuvannya-stari-problemi-ta-novi-perspektivi)
Графік проведення ЗНО в 2015 році
24 квітня до 26 червня 2015 року - Проведення основної сесії ЗНО
Предмет (сесія) |
Дата проведення |
Українська мова і література |
24 квітня |
Французька мова |
3 червня |
Німецька мова |
5 червня |
Іспанська мова |
8 червня |
Англійська мова |
10 червня |
Математика |
12 червня |
Російська мова |
15 червня |
Біологія |
17 червня |
Історія України |
19 червня |
Фізика |
22 червня |
Географія |
24 червня |
Хімія |
26 червня |
З 9 червня до 9 липня 2015 року - Проведення додаткової сесії ЗНО
Предмет (сесія) |
Дата проведення |
Українська мова і література |
9 червня |
Французька мова |
18 червня |
Німецька мова |
23 червня |
Іспанська мова |
25 червня |
Англійська мова |
30 червня |
Математика |
1 липня |
Російська мова |
2 липня |
Біологія |
3 липня |
Історія України |
6 липня |
Фізика |
7 липня |
Географія |
8 липня |
Хімія |
9 липня |
Пробне ЗНО 2015 року
Проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання здійснюється Харківським регіональним центром оцінювання якості освіти.
Головна мета проведення пробного тестування – відтворення умов та технології проведення ЗНО для психологічної підготовки майбутніх абітурієнтів до участі у зовнішньому незалежному оцінюванні.
Оскільки метою ПЗНО є ознайомлення майбутніх абітурієнтів з процедурою проведення зовнішнього незалежного оцінювання, воно буде проведено з дотриманням процедур і технології проведення ЗНО в 2015 році.
Пробне зовнішнє незалежне оцінювання проводиться тільки для зареєстрованих на нього осіб. Реєстрація на пробне ЗНО 2015 року тривала з 1 листопада до 15 грудня 2014 року.
Пробне зовнішнє незалежне оцінювання проводиться на платній основі. Вартість пробного ЗНО з одного предмета в усіх регіонах складає 89 грн.
Графік проведення пробного тестування:
- 21 березня 2015 року - українська мова і (тест у 2015 році складатимуть усі випускники шкіл, а його результати одночасно враховуватимуться як державна підсумкова атестація);
- 28 березня 2015 року – історія України, математика, біологія, географія, фізика, хімія, англійська мова, іспанська мова, німецька мова, російська мова, французька мова.
Запрошення на пробне тестування, в якому буде вказано інформацію про пункт та час проведення тестування, учасники ПЗНО зможуть роздрукувати з власної персональної сторінки після 3 березня 2015 року.
Дворівневі тести з української мови і літератури, математики:
Українським центром оцінювання якості освіти розпочато впровадження тестів ЗНО двох рівнів складності. У 2015 році завдання двох рівнів складності будуть мати два тести: з української мови і літератури, а також математики.
Рівень складності тесту, необхідний для вступу на навчання, визначено Правилами прийому до кожного вищого навчального закладу.
Відповідно під час проведення пробного ЗНО абітурієнти матимуть можливість обрати один з рівнів складності вищезгаданих тестів: базовий або поглиблений.
Допуск на пункти пробного тестування здійснюватиметься при наявності:
- квитанції про сплату вартості послуг за проведення пробного тестування;
- запрошення (реєстраційної картки);
- паспорта (або свідоцтва про народження).
Визначення результатів пробного тестування:
Після виконання тестових робіт усім учасникам пробного зовнішнього незалежного оцінювання буде видано інформаційний бюлетень із відповідями на тестові завдання та схемами підрахунку тестових балів.
Для визначення результату за шкалою 100-200 балів необхідно буде скористатися спеціальним сервісом, розміщеним на інформаційній сторінці "Особистий кабінет учасника пробного ЗНО".
Увага! Результати ПЗНО не використовуються для оцінювання навчальних досягнень учнів навчальних закладів системи загальної середньої освіти.
Поради батькам при підготовці випускників до ЗНО
- Не тривожтесь про кількість балів, яку Ваша дитина отримає під час ЗНО. Поясніть їй, що кількість балів не є показником її можливостей.
- Не підвищуйте тривожність дитини напередодні ЗНО, бо це негативно позначиться на результатах тестування.
- Забезпечте вдома зручне місце для занять і слідкуйте, щоб дитині ніхто не зважав.
- Допоможіть дитині розподілити теми підготовки по днях.
- Ознайомтеся з методикою підготовки до тестування. З програмою "Абітурієнт-2015" Ваші діти можуть потренуватись у виконанні аналогічних до ЗНО тестових завдань. Адже тестування відрізняється від звичайних для неї письмових та усних іспитів.
- Під час таких тренувань привчайте дитину орієнтуватися в часі та вміти його розподіляти.
- Підбадьорюйте дитину, підвищуйте її упевненість в собі.
- Контролюйте режим підготовки до ЗНО, не допускайте перевантажень.
- Зверніть увагу на харчування дитини. Такі продукти, як риба, сир, горіхи, курага тощо стимулюють роботу головного мозку.
- Напередодні ЗНО забезпечте дитині повноцінний відпочинок. Вона має відпочити і добре виспатися.
- Не критикуйте дитину за незадовiльнi результати оцінювання.
Пам’ятайте: головне – знизити напруженість і тривожність дитини та забезпечити їй необхідні умови для занять!
Поради абітурієнтам: як скласти ЗНО
Зосередьтеся! Після виконання попередньої частини тестування (заповнення бланків), коли ви з’ясували всі незрозумілі для себе моменти, спробуйте зосередитися і забути про людей довкола. Для вас мають існувати лише текст завдань і годинник, що регламентує час тесту. Кваптеся без поспіху! Жорсткі рамки часу не мають впливати на якість ваших відповідей. Перед тим, як вписати відповідь, перечитайте запитання двічі і переконайтеся, що ви правильно зрозуміли його суть.
Почніть із легких завдань! Почніть відповідати на ті запитання, в яких ви не сумніваєтеся, не зупиняйтеся на тих, які можуть викликати довгі роздуми. Тоді ви заспокоїтеся, думки стануть яснішими і чіткішими, увійдете до робочого ритму. Ви ніби звільнитеся від нервозності, і вся ваша енергія потім спрямується на складніші запитання.
Пропускайте! Треба навчитися пропускати складні або незрозумілі завдання. Пам’ятайте: у тексті завжди знайдуться такі запитання, з якими ви неодмінно впораєтеся. Просто безглуздо недобрати балів лише тому, що ви не дійшли до «своїх» завдань, а застрягли на тих, які викликають ускладнення.
Читайте завдання до кінця! Не прагніть зрозуміти умови завдання «за першими словами» і добудувати кінцівку у власній уяві. Це певний спосіб припуститися прикрих помилок в найлегших запитаннях.
Думайте лише про поточне завдання! Коли ви бачите нове завдання, забудьте, все, що було в попередньому. Зазвичай завдання в тестах не пов’язані одне з одним, тому знання, які ви застосували в одному, як правило, не допомагають, а лише заважають концентруватися і правильно вирішити нове завдання. Ця порада дає й інший безцінний психологічний ефект – забудьте про невдачу в минулому завданні (якщо воно виявилося заважким). Думайте лише про те, що кожне нове завдання – це шанс набрати бали.
Виключайте! Багато завдань можна швидше вирішити, якщо не шукати одразу правильний варіант відповіді, а послідовно виключати ті, які явно не підходять. Метод виключення дозволяє сконцентрувати увагу на одному-двох варіантах, а не на всіх п’яти — семи (що набагато важче).
Заплануйте два кола! Розрахуйте час так, щоб за дві третини всього відведеного часу пройтися по всіх легких завданнях («перше коло»). Тоді ви встигнете набрати максимум балів на легких завданнях, а потім спокійно повернетеся і подумаєте над складнішими, які спочатку довелося пропустити («друге коло»).
Перевірте! Залиште час для перевірки своєї роботи, принаймні, аби встигнути переглянути і помітити явні помилки.
Вгадуйте! Якщо ви не впевнені у виборі відповіді, але інтуїтивно можете віддати перевагу якійсь, то інтуїції слід довіряти! При цьому вибирайте такий варіант, який, на ваш погляд, більш імовірний.
Не засмучуйтеся! Прагніть виконати всі завдання, але пам’ятайте, що на практиці це нереально. Враховуйте, що тестові завдання розраховані на максимальний рівень складності, і кількість вирішених вами завдань може виявитися цілком достатньою для гарної оцінки.